Karol MILLER

3,600.00

AKT Z PIŁĄ, ok. 1855

Węgiel, papier; 68,5 x 52,5 cm

U dołu: 10, stempel warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych

Sygnowany na odwrocie: К. Миллеръ N 22

Karol MILLER

1835 Częstochowa – 1920 Częstochowa

Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem K.Kaniewskiego R. Hadziewicza i M. Zaleskiego (1851-1857). Następnie jako stypendysta Komisji Oświecenia studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1873 roku otrzymał tytuł Kłassnyj chudożnik II stopnia za obraz Stanisław August przyjmujący artystów w Łazienkach i za Portret pana Dubrowskiego. Stale wystawiał w TZSP w Warszawie, kilkakrotnie w warszawskich salonach Aleksandra Krywulta i Józefa Ungra oraz w TPSP w Krakowie. Brał również udział w wystawach w Filadelfii (1876), Paryżu (1878) i Wiedniu (1886). Początkowo malował sceny historyczne i widoki oraz sceny rodzajowe. W późniejszym czasie wyspecjalizował się w portrecie (H. Modrzejewska w roli Ofelii, W. Rapacki jako Hamlet, A Wilkońska). Malował także obrazy religijne.