094. Antoni PIOTROWSKI

28,000.00

POTYCZKA – SCENA Z POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Olej, płótno dublowane; 110,5 x 192,5 cm

Sygnowany l.d. Antoni Piotrowski 1905 R. (częściowo zatarta)

Stan: po znacznej konserwacji

Cena wywoławcza 28000

Estymacja 33000 – 35000

Antoni PIOTROWSKI

1853 Nietulisko Duże – 1924 Warszawa

Od 1869 r. uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, w latach 1875-1877 studiował w Akademii Monachijskiej, a w latach 1877 – 1879 był uczniem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W latach 1885 – 1887 wyjeżdżał do Bułgarii jako korespondent – ilustrator pism angielskich i francuskich dokumentujący wojnę bułgarsko-serbską. Będąc w Bułgarii namalował cykl obrazów dla Galerii Narodowej w Sofii i zrobił karierę jako portrecista arystokracji. W roku 1897 i 1903 wyjeżdżał na Bliski Wschód, skąd nadsyłał korespondencję i rysunki z wojny grecko-tureckiej. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe, często z życia mazowieckiej wsi. Malował także obrazy historyczne oraz portrety. Brał udział w malowaniu panoramy Berezyna. Wielokrotnie podejmował temat powstania styczniowego.