072. Jan DUTKIEWICZ

2,200.00

NA TARGU, 1938

Olej, sklejka; 50 x 60 cm

Sygnowany l.d.: Jan Dutkiewicz / 1938

Jan DUTKIEWICZ

1911 Stara Śląska – 1983 Katowice

Malarz, grafik, scenograf. Studia artystyczne odbył w l. 1931-38 w krakowskiej ASP w pracowni F. Pautscha i S. Kamockiego. Podjął pracę w teatrze we Lwowie jako scenograf, po wojnie w 1945 przyjechał do Katowic i na stałe związał się z tym miastem. Pracował w teatrach śląskich jako scenograf, projektował plakaty. Od 1950 był pedagogiem w katowickiej filii krakowskiej ASP. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych. Z okazji 45-lecia pracy twórczej artysty w listopadzie 1981 w BWA w Katowicach odbyła się wystawa pt. „Jan Dutkiewicz i uczniowie„. Głównym tematem jego malarstwa były pejzaże oddające atmosferę górniczego Śląska. W latach 60. podróże do Bułgarii i Albanii zaowocowały cyklem tamtejszych krajobrazów i scen rodzajowych. Wrażliwy na kolor artysta w tych obrazach rozszerzył paletę barwną. Uzyskał głębię, przestrzenność oraz nastrój nawiązując do młodzieńczej fascynacji postimpresjonizmem.

Cena wywoławcza 800

Estymacja 2500 – 3000

Aukcja 207, 13.11.2021