Stefania ORDYŃSKA-MORAWSKA

2,223.80

PEJZAŻ Z DRZEWEM PRZED DOMEM

Olej, płótno naklejone na tekturę; 17,5 x 24 cm

Na odwrocie papierowa nalepka z napisem odręcznym: Stefania Ordyńska- / Morawska / St. Ordyńska

Stefania ORDYŃSKA-MORAWSKA

 1882 Wielopole Skrzyńskie – 1968 Wrocław

 Studiowała na krakowskiej ASP. W 1908 r. wyjechała do Rzymu i Florencji., gdzie uzupełniała wykształcenie poznając malarstwo włoskie, W 1910 r. wyjechała do Paryża, gdzie przebywała w środowisku bohemy z Montparnasse. Wystawiała na Salonach Jesiennych, przyjaźniła się z Olga Boznańską. W 1916 r. przebywała w Rákoskeresztúr, a rok później w Lozannie. W 1919 r. przebywała w Brnie, a następnie przyjechała do Brzeska. Latem 1939 przyjechała do Warszawy w związku z planowaną wystawą indywidualną jej prac, która miała się odbyć jesienią w Zachęcie. Po wybuchu wojny wyjechała do siostry w Brzesku i tam spędziła całą okupację, działając w AK. Po 1945 mieszkała w Krakowie. W czerwcu 1947 wyjechała do Paryża. W 1962 r. przeniosła się do Wrocławia.