Bartholomeus BREENBERGH – przypisywany

21,240.00

PEJZAŻ Z LUDŹMI NA BRZEGU

Olej, płótno; 31 x 37 cm

Na odwrocie na krośnie piórem: Breenberg Barthel / geb. 1620-1663; papierowa nalepka wypełniona piórem: L34 / Breenberg Barthel / geb. 1620-1663

Bartholomeus BREENBERGH

1598 Deventer – 1657 Amsterdam

Malarz i rysownik holenderski. Działał początkowo w Amsterdamie, w 1619 wyjechał do Rzymu, gdzie mieszkał z Fransem van de Kasteele. W czasie pobytu we Włoszech utrzymywał kontakty i współpracował z Paulem Brillem. Na jego twórczość duży wpływ miał też Adam Elsheimer. Breenbergh był jednym z założycieli Bentvueghels – stowarzyszenia malarzy pochodzenia niderlandzkiego, którzy działali w Rzymie i stworzyli tam kolonię artystyczną. Do ojczyzny powrócił ok. 1633 i osiadł na stałe w Amsterdamie. Był czołowym przedstawicielem pierwszego pokolenia malarzy niderlandzkich, którzy specjalizowali się w malarstwie pejzażowym inspirowanym tematyką włoską. Na podstawie szkiców wykonanych w Italii malował krajobrazy Kampanii, urozmaicone starożytnymi ruinami i porzuconymi fragmentami antycznych rzeźb. W późniejszym okresie na jego obrazach pojawiały się sceny religijne i inspirowane Nowym Testamentem. Były one niewielkie i zawsze stanowiły drugi plan. Po 1645 zajął się malarstwem narracyjnym i figuralnym, w którym sceny rodzajowe dominowały nad pejzażem. Tworzył też ryciny i akwaforty.