POPIERSIE CESARZA RZYMSKIEGO GALLIENA, Wenecja, XVII w.

23,600.00

Brąz patynowany; wys. wraz z wtórnie dodanym postumentem z czarnego marmuru: 32 cm

Ekspertyza dr Jacka Gajewskiego

Przedstawia Galliena (Publiusa Liciniusa Ignatiusa Galliena), 218-268, cesarza rzymskiego 260-268. (por. wizerunki Galliena w: Petersburg, Ermitaż; Rzym, Museo Nazionale i in.). Cechy stylistyczno-formalne rzeźby pozwalają uznać, że powstała ona w początku XVII w. we Włoszech, zapewne we Florencji lub Wenecji, (na co zdają się wskazywać cechy odlewu). Niewykluczone, że oferowane popiersie należy do serii wizerunków popiersiowych cesarzy rzymskich. Postument marmurowy został dodany do rzeźby wtórnie, zapewne w XIX wieku.