2,500.00 zł
LEŚNY JAR, 1961
Olej, sklejka; 28 x 38,5 cm
Sygnowany p.d.: 1961 r. / J. Charyton
Cena wywoławcza 2500
Estymacja 3100 – 3500
Aukcja 199, 30.01.2021
Józef CHARYTON
1912 Krupice – 1975 Białystok
Ukończył ASP w Krakowie w 1931. Związany był z północno-wschodnimi terenami Polski. W 1938 odnawiał kryptę w kościele parafialnym w Wołczynie k. Brześcia Litewskiego w związku z pochówkiem tam Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pod wrażeniem eksterminacji Żydów tworzył obrazy i cykle akwarel i rysunków poświęconych temu tematowi. Wiele jego prac o tematyce żydowskiej znajduje się w kolekcji Muzeum w Tykocinie.