8,000.00 zł
KWIATY I ANANASY, 1948
Olej, płótno; 46,5 x 61,5 cm
Sygnowany l.g.: Terlikowski / 1948
Cena wywoławcza 8000
Estymacja 12000 – 14000
Aukcja 198, 12.12.2020
Włodzimierz TERLIKOWSKI
1873 Poraj – 1951 Paryż
Malarz związany ze środowiskiem École de Paris – zasadniczo był samoukiem, chociaż przejściowo studiował w Monachium i w Paryżu. Dużo podróżował; poza Europą był w Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od roku 1911 stale mieszkał w Paryżu, gdzie miał kilka wystaw indywidualnych. Wystawiał też w Wenecji, w Brukseli i kilkakrotnie w Polsce. Jego obrazy wyróżniają się indywidualnym stylem malarskim – w pejzażach, martwych naturach i portretach stosował kolory żywe, nasycone i często ostro z sobą kontrastujące. Farbę nakładał szerokim pędzlem lub szpachlą, nadając obrazom bogatą i gęstą, mięsistą fakturę malarską.