080. Nikołaj Karłowicz BARANOW (von BARANOFF)

25,000.00

PORTRET MICHAIŁA WASILJEWICZA PASZKOWA, ok. 1835

Olej, płótno dublowane; 71 x 59 cm (światło owal 57 x 48 cm)

Sygnowany d.: Барановъ

Na ramie tabliczka mosiężna z napisem: Н Барановъ

Cena wywoławcza 25000

Estymacja 30000 – 35000

Sportretowany nosi mundur Lejb-Gwardyjski Pułk Huzarów Jego Wysokości , w którym służył do 1832 r.

Michał Waijlejiwcz Paszkow (1802-1863) generał-porucznik armii rosyjskie. Od. 1819 r. junkier z gwardyjskim pułku kawalerii.. Od 1820 r. adiutant generała Arsenija Zakrewskiego. W 1822 r. wrócił do służby linowej. W 1829 r. awansowany na rotmistrza. W 1832 r. przeniesiony do Lejb-Gwardyjskiego Pułk Huzarów w stopniu sztabs-kapitana. Od 1834 figel-adiutant. Od 1838 pułkownik, dowódca eskadronu. W 1847 r. awansował na generała-majora w świcie monarchy. Rok później objął Departamentu Handlu Zagranicznego i Inspektorat Straży Granicznej. W 1856 r. awansowany na generał-porucznika. Od 1859 r. członkiem Państwowej Rady Hodowli Koni.

Nikołaj Karłowicz BARANOW (von BARANOFF)

1808 Wäätsa (Waetz) – 1863 Paide (Weißenstein, Biały Kamień)

Malarz i litograf, radca kolegialny. Uczył się w Berlinie, Wiedniu, Monachium i Rzymie. Tworzył w Petersburgu. Wykonał portrety rosyjskich aktorów i aktorek oraz obrazy religijne do petersburskich kościołów katolickich i cerkwi prawosławnych. Namalował obraz ołtarzowy (Wniebowstąpienie) do kościoła luterańskiego w Weissenstein (1848). Uprawiał także malarstwo rodzajowe, głównie sceny myśliwskie. Jego Portret starego włóczęgi (1834) i pejzaż znajdują się w muzeum w Rydze. W 1859 r. za obraz Widok karczmy w guberni Estlandzkiej otrzymał tytuł malarza pejzażysty od Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.