002. Jerzy KOSSAK

12,000.00

KUCHNIA POLOWA ARTYLERII KONNEJ, 1937

Olej, tektura; 32 x 42 cm

Sygnowany p.d.: Jerzy Kossak 1937

Obraz wystawiany, reprodukowany: Dom Aukcyjny Ostoya, 18 Aukcja, 11.11.2001, kat. nr 32

Cena wywoławcza 7000

Estymacja 10000 – 12000

Jerzy KOSSAK

1886 Kraków – 1955 Kraków

Syn Wojciecha, wnuk Juliusza Kossaków – od wczesnego dzieciństwa malował pod kierunkiem ojca i dziadka. Kontynuator i naśladowca ich sztuki tworzył sceny batalistyczne, historyczne i rodzajowe z wszechobecnym motywem konia. Malował obrazy z powstania listopadowego, wojen napoleońskich oraz wiele scen z wojny 1920 roku. Najbardziej znaną jego kompozycją tego rodzaju był Cud nad Wisłą. Malował też liczne Pogonie i Pościgi ułanów za kozakami, Napady wilków, Polowania i Wesela. Tematyka tych prac sprawia, że stale cieszą się zainteresowaniem zbieraczy i publiczności, zawsze tłumnie odwiedzającej wystawy malarstwa Kossaków.

Aukcja 190, 14.03.2000