Józef GURANOWSKI

12,000.00

SOSNOWY LAS, 1913

Olej, płótno; 71 x 120 cm

Sygnowany l.d.: J. Guranowski / 1913 r

Józef GURANOWSKI

1852 Warszawa – 1922 Warszawa

Malarz i dekorator. Od 1868r. uczył się u A. Malinowskiego jako aplikant w dekoratorni Warszawskich Teatrów Rządowych. W 1880 r. został młodszym dekoratorem, a w latach 1891-1908 razem z K. Klopferem został głównym dekoratorem Warszawskich Teatrów Rządowych. Od 1911 r. całkowicie poświęcił się malarstwu sztalugowemu. Jego twórczość zbliżona była do twórczości Ch. Breslauera. Malował głównie pejzaże, rzadziej widoki wnętrz. Tworzył w technice olejnej i akwarelowej.