Eduard SWOBODA

5,175.00

HRABIA CLEMENS MIKES W MUNDURZE PUŁKOWNIKA WOJSK WĘGIERSKICH, 1846

Akwarela, papier; 25 x 19 cm

Sygnowany p.d.: ESwoboda / 1846

Napis piórem na odwrocie; Graf Mikes von E. Swoboda aquarell

Clemens Mikes pochodził ze starej siedmiogrodzkiej rodziny szlacheckiej. W młodym wieku wstąpił do armii austriackiej. Po wybuchu powstania węgierskiego 1848 r. natychmiast stanął do walki za ojczyznę. Dowodził pułkiem huzarów. Wykazał się znakomitymi umiejętnościami dowódczymi i wielka brawurą. Stał się ulubieńcem dowodzącego wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie Józefa Bema. Poległ w bitwie pod Sybinem 9 stycznia 1849 r. Sportretowany jest w mundurze pułkownika huzarów węgierskich.

Eduard SWOBODA

1814 Mariahilf – 1902 Hallstad

Austriacki portrecista, malarz scen rodzajowych i historycznych. Studiował w wiedeńskiej Akademii sztuk Pięknych u Antona Pettera. Wystawiał do 1834 r. W 1835 r. przeniósł się do Czech i kontynuował naukę e na Akademii praskiej u Christiana Rubena. W 1836 r. przebywał w Peszcie, w 1842 w Pressburgu, 1848 Frankfurcie. W 1861 r. został członkiem wiedeńskiego Künstlerhaus. Jego młodszy brat Rudolf oraz syn Rudolf i córka Josefine też byli malarzami.

Był bardzo wszechstronnym artystą. Tworzył portrety, sceny rodzajowe i historyczne technika olejna, akwarelą. Zajmował się też freskami (kościoły w Trumlau, Reichenau, Schemnitz) i litografią (cykl portretów artystów wiedeńskich).