ZEGAR EMPIROWY MUZĄ I AMOREM, Francja, Paryż, Dartois Fils, 1 ćw. XIX w.

42,000.00

Obudowa brąz złocony; 61 x 54,5 x 18 cm

mechanizm o naciągu sprężynowym, regulatorze wahadłowym, system bicia godzin i półgodzin

Sygnowany na tarczy: Dartois Fils a Paris

Stan: pęknięcia, uzupełnienia emalii na tarczy.

Dartois był, podobnie jak Galle, Ledure, Ravro i Thomire, jednym z wiodących i najbardziej znanych brązowników paryskich początku XIX w. Ten zegar był uhonorowany na wystawie przemysłowej w 1827 r.

Na zegarze przedstawiona jest Erato – muza poezji lirycznej – z kitarą i Amor. Zaś w reliefie pod tarczą scena z Przemian Owidiusza (XI.650-677): Alcynoe dowiaduje się od Morfeusza, który pojawił się jej we śnie pod postacią jej męża Ceiksa, o jego śmierci.

Zegar pałacowy z polskiej kolekcji.