025. Eugeniusz WRZESZCZ

3,600.00

MALWY PRZED DOMEM

Olej, tektura; 33 x 45 cm

Sygnowany l.d.: E. Wrzeszcz

Eugeniusz WRZESZCZ

1851 Kijów -1917 Kijów

Pochodził z kresowej rodziny szlacheckiej. Malarstwem zajmował się początkowo amatorsko, później uczył się w kijowskiej Szkole Rysunkowej u Mikołaja Muraszki. W 1884 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, później wyjechał do Paryża i Monachium. Letnie miesiące spędzał najczęściej we własnym majątku pod Kijowem, zimy w Kijowie. Należał do Kijowskiego Towarzystwa Malarzy oraz innych stowarzyszeń artystycznych, m.in. Towarzystwa Malarzy Południoworosyjskich, Kijowskiego Towarzystwa Wystaw Artystycznych, Kijowskiego Towarzystwa Zachęty. Często wyjeżdżał za granicę; w 1900 odbył dłuższą podróż do Włoch. Malował przede wszystkim pejzaże. Wielokrotnie wystawiał w Kijowie, Petersburgu i Warszawie (TZSP od 1887, Salon Krywulta 1889-1903). W tym ostatnim miał w 1903 r. wystawę, która według recenzji robiła wrażenie szczerości i świeżości.

Cena wywoławcza 2000

Estymacja 6000 – 8000

Aukcja 184, 27.07.2019