Stanisław JANKOWSKI

2,000.00

WEZUWIUSZ

Olej, tektura; 17 x 24 cm
Sygnowany na starym passe – partout ołówkiem: Wezuwiusz St. Jankowski.

Stanisław JANKOWSKI

1876 Cucułowice – 1948 Przemyśl

Malarz, pedagog, działacz społeczny. Studiował malarstwo na krakowskiej ASP. W 1899 objął posadę nauczyciela rysunków w Przemyślu, gdzie następnie prowadził ożywioną działalność organizacyjną i oświatową. Od 1920 pracował jako inspektor szkolny w Janowie Lubelskim. W latach 1930-1941 mieszkał w Chyrowie, gdzie prowadził także badania folklorystyczne. Pisywał do prasy przemyskiej. W 1941 powrócił do Przemyśla; tam uczył w szkole zawodowej i prowadził tajne nauczanie. Wystawiał w Przemyślu (1909), Lwowie (1913, 14, 29), a po 1930 miał także indywidualne wystawy w Chyrowie i Lwowie.