013. Jerzy ZARUBA

700.00

KARYKATURA KAZIMIERZA KRUKOWSKIEGO ps. LOPEK, 1959

Tusz, piórko,akwarela, papier; 20 x 15 cm

Sygnowany p.d.: zaruba59

Cena wywoławcza 500

Estymacja 800 -1000

179 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

02 luty 2019 | sobota, godz: 17:00

Jerzy ZARUBA

1891 Radom – 1971 Warszawa

Malarz, karykaturzysta i scenograf. Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Stanisława Lentza i w paryskiej Académie des Beaux-Arts. Był członkiem grupy Formiści i współzałożycielem Koła Artystów Grafików Reklamowych. Jako karykaturzysta debiutował w 1920 w Marchołcie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego współpracował jako karykaturzysta z wieloma czasopismami satyrycznymi i literackimi, m.in. z Wiadomościami Literackimi i Szpilkami. Po wojnie zamieszkał w warszawskim Aninie. Jego dom stał się miejscem spotkań warszawskich literatów. Bywali tam często Julian Tuwim i Konstanty Ildefons Gałczyński. Publikował karykatury i rysunki satyryczne w Przekroju i Szpilkach. Projektował kukiełki do noworocznych szopek politycznych. Ilustrował m.in. Janusza Minkiewicza Kazania i skargi (1946) oraz Wiecha Café pod Minogą (1947). Napisał dwie książki (wznowione łącznie) poświęcone wspomnieniom o środowisku warszawskich literatów i artystów.

http://encyklopediateatru.pl/osoby/7124/kazimierz-krukowski