051. Józef GARDECKI

15,000.00

FRYDERYK CHOPIN, 1935

Brąz, 23,5 x 10,5 x 15 cm, marmurowa podstawa 5 x 16 x 12 cm

Sygnowany J.GARDECKI 1935

Stan zachowania: ułamany palec wskazujący prawej ręki.

Cena wywoławcza 15000

Estymacja 25000 – 28000

Józef GARDECKI

1880 Warszawa – 1952 Góra Kalwaria

Rzeźbiarz i projektant, tworzący w duchu secesji, publicysta. W latach 1894 – 99 terminował w warsztacie cyzelerskim fabryki sreber i platerów Norblina w Warszawie. W 1901 r. rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od 1905 r. kształcił się pod kierunkiem Konstantego Laszczki. W 1906 r. stworzył słynny fryz budynku krakowskiego Starego Teatru. W latach 1907 – 09 mieszkał w Paryżu, gdzie kontynuował studia rzeźbiarskie u Augusta Rodina w jego pracowni w Meudon. Po powrocie do kraju prowadził w Warszawie pracownię rzeźbiarsko-sztukatorską w latach 1910 – 1926. Wykonywał rzeźby portretowe, kompozycje o tematyce alegorycznej, zajmował się także sztuką użytkową i projektował monety. Podczas powstania warszawskiego, w wyniku pożaru pracowni przepadł jego cały dorobek artystyczny. Pozbawiony środków do życia prze kolejne lata, aż do śmierci, artysta tułał się po domach opieki.