231. SEKRETERA Z NASTAWĄ, Śląsk, Austria lub Czechy, ok. poł. XVIII w.

22,000.00

Konstrukcja – świerk; fornir – czereśnia, śliwa, orzech, czeczota topolowa; intarsja – śliwa, jawor, bukszpan; okucia – mosiądz, stal; 195,2 x 123,9 x 68,8 cm

Cena wywoławcza 22000

Estymacja 40000 – 44000

174 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

28 lipiec 2018 | sobota, godz: 17:00

Trzyczęściowa, o prostych bokach i falistym froncie, fornirowana czereśnią, intarsjowana w motywy wstęgowe, wstęgowo-cęgowe i roślinne.

Podstawa trójszufladowa, na czterech niskich, kulistych nóżkach. Część środkowa z nachyloną klapą ujętą dwiema parami szufladek. Wewnątrz, za klapą cztery wnęki w dwóch rzędach, w dolnym pojedyncza flankowana szufladkami. Nastawa w partii środkowej wyższa, nakryta wypukłym daszkiem, z jednoskrzydłowym tabernakulum pośrodku otoczonym szufladkami (po 3 po bokach, jedna wąska u góry i jedna szeroka u dołu). Pomiędzy górną środkową szufladką i bocznymi rzędami szuflad ceowate spływy. Prostokątne pola na szufladach, klapie, skrzydle drzwiczek i bokach wszystkich kondygnacji ujęte obramieniem poprzecznym, wypełnione wzorzystym orzechem; na froncie części środkowej i nastawy wzbogacone ornamentem wstęgowym i wstęgowo-cęgowym tworzącym ramki. Na drzwiczkach intarsjowany Baranek Wielkanocny. Wewnątrz szafki centralnej półka, po bokach przesuwne listwy zębate blokad szuflad. Konstrukcja korpusu, szuflad i skrzydła drzwiczek deskowa.
Zawiasy drzwiczek nastawy mosiężne, francuskie, klapy stalowe; zamki przykładane.
Znaki: stempel na dnie górnej szufladki po lewej stronie klapy:
Zakład Stolarski | Tadeusz Romanowski | Cieplice St. Zdrój ul. … | powiat Jelenia Góra | wpis ołówkiem: Renowacja sierpień 1975; ślad po nalepce na plecach nastawy
Stan zachowania: dobry, po generalnej naprawie r. w trakcie której, za wyjątkiem lic, zrekonstruowano szuflady i nogi, założono część nowych zamków i okuć.

Odmiana sekretery z nastawą w latach 1740-1770 charakterystyczna dla Austrii, Czech, Śląska i Małopolski, znana także w południowych i środkowych Niemczech, wykonywana również w ostatniej ćwierci XVIII w. W krajach niemieckojęzycznych nazywana Tabernakelschreibschrank, Schreibaufsatzschrank lub Aufsatzschreibschrank. Wyróżniało ją flankowanie klapy szufladkami oraz umieszczenie w nastawie centralnej szafki zwanej tabernakulum otoczonej szufladkami. Zastosowana na sekreterze czereśniowa okleina należy do rzadziej spotykanych, bowiem, zazwyczaj tego rodzaju meble fornirowane były orzechem.