5,434.00 zł
W KĄPIELI, 1998
Olej, płótno; 180 x 61 cm
Sygnowany p.d.: Pala 98
Dariusz PALA
ur. 1967 Częstochowa
W 1992 ukończył ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Romana Żygulskiego. Wystawiał w wielu renomowanych galeriach Polski i Niemiec. Jego obrazy przedstawiają najczęściej ludzkie marionetki odgrywające scenki w kawiarniach, na ulicy, czy w teatrze. Maluje też martwe natury, pełne intensywnych kolorów. Kolor i światło zajmują artystę o wiele intensywniej od czasu wyjazdu do USA, gdzie przebywa do dzisiaj. Motyw jest pretekstem do budowania formy kolorem. Doświadczenie tradycyjnego koloryzmu, z którym zetknął się podczas studiów w Krakowie, szybko przetworzył na własny język malarskiej ekspresji. Od skomplikowanej wystylizowanej linii rysunku i rozbudowanej fabuły przeszedł do syntetycznego obrazowania pojedynczych przedmiotów. Siła tych obrazów tkwi w kolorze, którego świetlistość potęguje bogata faktura grubo kładzionej farby.