049. Wiktor DETKE

5,000.00

SIELANKA

Akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier; 32 x 42 cm

Sygnowany l.d.: Detke

Cena wywoławcza 5000

Estymacja 6000 – 7000

Obraz w stylu międzywojennego klasycyzmu. Wiodącymi przedstawicielami tego nurtu byli malarze z ugrupowania Rytm.

Wiktor DETKE

1899 Dąbrowa Górnicza– 1944 Warszawa

Studiował w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. L. Mehofferowej w Krakowie. Naukę kontynuował w Paryżu, gdzie wyjechał w 1924 r. W latach 1927-1928 zajmował się prowadzeniem pracowni malarstwa w oddziale szkoły im. Mehofferowej. Od 1930r. należał do Cechu Artystów Plastyków Jednoróg. W 1932 r. wyjechał do Persji. Po powrocie zamieszkał w Warszawie. Wystawiał m.in. w Warszawie, Bydgoszczy i Krakowie. Tematem jego prac były martwe natury, sceny figuralne, krajobrazy i portrety. Stosował technikę olejną i akwarelę.