WAZA – POT-POURRI, Berlin, KPM, XIX w.

30,000.00

Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 63 cm

Sygnowany kobaltem podszkliwnie: berło

Naczynie na wonności. Na ścianie frontalnej ozdobione rezerwa z typowymi dal 3 ćw. XVIII w. przedstawieniem malowanym w manierze à la Watteau. Ukazane jest nań towarzystwo ubrane w stroje pasterzy, które siedząc nad rzeką w parku zajmuje się łowieniem ryb. Na tylnej ścianie w rezerwie namalowany został bukiet kwiatów. Zarówno żywe barwy, jak wirtuozersko namalowane wdzięczne postaci oraz szczegółowe opracowanie detalu są znakomitym przykładem najwyższego poziomu berlińskiej wytwórni. Równie pięknie przedstawia się praca modelarza. Delikatne cienkie płatki kwiatów, dekoracyjne głowy kozłów, czy też zwiewna szarfa opasująca całe naczynie zdradzają rękę biegłego w swym fachu modelarza.