Konstanty LASZCZKA

5,310.00

ODPOCZYWAJĄCA DIANA ŁOWCZYNI, 1926 – 1927

Majolika malowana na kolor brązowy, szkliwiona, wys. 35,5 cm

Sygnatura ryta: K. Laszczka

Stan zachowania: trzy drobne odpryski przy dolnej krawędzi

Diana wypoczywająca daje wyraz mistrzostwa Konstantego Laszczki. Wpisuje się także w słowa samego artysty, który podkreślał: prawdziwą indywidualność artystyczną zawsze cechowała prostota i szczerość. Toteż jej dzieła są proste i bez sztuczności.

Konstanty LASZCZKA 1865 Makowiec Duży – 1956 Kraków

Od 1885 r. kształcił się w Warszawie pod kierunkiem Jana Kryńskiego i Ludwika Pyrowicza. Dzięki zdobyciu I nagrody w konkursie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w latach 1891 – 96 przebywał na stypendium w Paryżu, gdzie studiował u A. Mercié, Al. Falguiere’a oraz J. Gérôme’a. Po powrocie z Paryża do 1899 r. mieszkał w Warszawie, następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie objął katedrę rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, którą prowadził do 1935 r.. W latach 1900 – 10 sprawował patronat artystyczny nad fabryką wyrobów kaflarskich i garncarskich Józefa Niedźwieckiego w Dębnikach. Był jednym z założycieli TAP SZTUKA. W swej twórczości nawiązywał do Auguste Rodina, co szczególnie zaznaczyło się w rzeźbionych na początku XX wieku aktach kobiecych utrzymanych w stylistyce secesji. Zajmował się również rzeźbą monumentalną oraz portretową. Wielką pasją artysty była ceramika, której z biegiem lat poświęcał się coraz bardziej.