Władysław KRÓLIKIEWICZ

1,087.00

PEJZAŻ
Olej, płótno; 25,5 x 35,5 cm
Sygnowany p.d.: W.Królikiewicz

Władysław KRóLIKIEWICZ
1898 Lwów – 1976 Warszawa
Malarz, scenograf teatralny, piosenkarz. W szesnastym roku życia wstąpił do wojska, po zakończeniu pierwszej wojny światowej został zawodowym wojskowym. Ukończył Wyższą Szkołę Realną i Wolną ASP we Lwowie (1924-30), studiował też w Krakowie i Wiedniu, brał prywatne lekcje u K. Sichulskiego i J. Studnickiego. W 1939 brał udział w obronie Warszawy, później był oficerem AK i walczył w powstaniu warszawskim. Odznaczony orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Po wojnie pracował jako scenograf w teatrach Wybrzeża. Główną dziedziną jego twórczości było jednak malarstwo.