PORTRET JANA TARNOWSKIEGO, pocz. XIX w.

4,000.00

MALARZ POLSKI

Olej, płótno dublowane; 61 x 45 cm

Jan Amor Tarnowski (ok. 1488-1561), kasztelan wojnicki, hetman wielki koronny i wojewoda ruski od 1527, wojewoda krakowski od 1535, kasztelan krakowski od 1536. Walczył w wojnie litewsko-moskiewskiej 1507-1508 jako rotmistrz zaciężnej chorągwi. W wojnie litewsko-moskiewskiej 1512-1522 na czele hufca ochotniczego wziął udział w bitwie pod Orszą. W czasie wojny litewsko-moskiewskiej 1534-37 dowodził polsko-litewską wyprawą na Moskwę. Wysławił się wówczas zdobyciem Homla i Staroduba.Dowodził w zwycięskiej bitwie nad wojskami mołdawskimi hospodara Piotra Raresza pod Obertynem (1531). Autor traktatu o sztuce wojennejConsilium rationis bellicae(1558).
Portret ten był zapewne częścią zespołu wizerunków słynnych osobistości, królów, hetmanów, biskupów – jakich wiele powstawało w Polsce w końcu XVIIII i na pocz. XIX w. Wzorem dla większości z nich była galeria sławnych Polaków namalowana na zamówienie króla Stanisława Augusta przez Marcello Bacciarellego ok. 1770 r. Oferowany portret powstał zapewne w oparciu o grafikę popularyzująca tę galerię.