Marian KRATOCHWIL

3,613.00

ULICZKA
Olej, papier czerpany; 28 x 38 cm
Sygnowany na odwrocie: Marian Kratochwil

Marian KRATOCHWIL
1906 Kosów – 1997 Londyn
Malarz i grafik. W 1926 r. rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie lwowskim, a równocześnie uczył się rysunku u Stanisława Batowskiego. Po odbyciu rocznej służby wojskowej, w 1936 r. przeniósł się do Warszawy, wstąpił do ASP, a swoje prace w październiku 1936 pokazał na dużej indywidualnej wystawie w Zachęcie. Wystawiał też w Krakowie i Lwowie. Zmobilizowany w 1939 r. przedostał się w 1940 do Wielkiej Brytanii. Od 1947 mieszkał w Londynie. W latach 50. odbył kilka podróży do Hiszpanii, malując obrazy o tematyce hiszpańskiej. W 1970 malował w Wenecji. W 1980 r. miał wystawę w krakowskim Muzeum Narodowym. Malował przede wszystkim pejzaże i widoki miejskie.