Francisco GOYA Y LUCIENTES

6,900.00

UN CABALLERO ESPANOL MATA UN TORO DESPUES DE HABER PERDIDO EL CABALLO (Rycerz hiszpański straciwszy konia, śmiertelnie godzi byka), 1816
Nr 9 z cyklu Tauromachia
Akwaforta, akwatinta, sucha igła, papier; 205 x 310 mm (kompozycja), 240 x 350 mm (odcisk płyty), 325 x 410 mm
Na odwrocie owalna pieczęć własnościowa: wokół orła napis: SCHELSICHE MUSEUM D. BILDENEN KÜNSTE
Na odwrocie p-p długopisem napis własnościowy: Olszewski Kazimierz

Stan zachowania: w lewym dolnym rogu ubytek sięgający kompozycji, rozdarcia, podklejenia, przebarwienia, przyklejony na krawędziach do p-p
Pochodzenie: przed 1945 r. w zbiorach Ślaskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Francisco GOYA Y LUCIENTES
1746-1828
Tauromachia lub Sztuka korridy to seria 33 rycin wykonanych przez Goyę, wydanych w 1816 roku. Na grafikach artysta przedstawił sceny z popularnych w Hiszpanii walk byków, które były jego pasją. Już na początku XIX wieku Goya zamierzał wykonać serię rycin poświęconą walkom byków, ale odsunął jego realizację z powodu wojny. Zaraz po jej zakończeniu poświęcił się pracy nad Tauromachią – był to dla niego odpoczynek od ukończonych wcześniej przerażających rycin z serii Okropności wojny.
Pierwotnie Goya zamierzał zilustrować niektóre fragmenty ważnego traktatu o walkach byków napisanego przez Maratina. Ostatecznie zmienił zdanie i stworzył serię rycin opartą na własnych wspomnieniach i doświadczeniach. Oprócz ludowego widowiska, którego był miłośnikiem, starał się przedstawić starcie człowieka z nieokiełznaną siłą natury. W przeciwieństwie do wcześniejszych, cykl ten pozbawiony jest całkowicie odniesień społecznych i aluzji politycznych