Jan MIECZKOWSKI

287.00

PORTRET KOBIETY W CHUŚCIE
Fotografia retuszowana ołówkiem, papier albuminowy naklejony na tekturkę; 26 x 21 cm
Sygnowany ołówkiem śr. l.: J. Mieczkowski | Warszawa

Jan MIECZKOWSKI
1830 – 1889
Jeden z najważniejszych fotografów warszawskich II połowy XIX w. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Wcześnie osierocony znalazł się bez środków do życia. By zarobić na utrzymanie odbył praktykę w zakładzie fotograficznym Karola Szczodrowskiego. W 1857 r. otworzył własny zakład w gmachu Hotelu Europejskiego, który wkrótce stał się jednym z najmodniejszych w Warszawie. Następnie przeniósł atelier do budynku na rogu ulic Senatorskiej i Miodowej, gdzie prowadził równocześnie sklep z preparatami i przyrządami fotograficznymi. Ceniono go przede wszystkim jako portrecistę. Wykonywał również fotografie teatralne, wydał cykl Artyści i artystki baletu w główniejszych rolach i strojach narodowych, za który otrzymał list pochwalny na Wystawie Powszechnej w Londynie w 1862 r. W latach 1874-1876 wydawał pismo codzienne Antrakt, poświęcone tematyce teatralnej. Za swoje fotografie otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: brązowy medal za portrety na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1867 r. Jego prace, zwłaszcza fotografie aktorów, świadczą o dużej wrażliwości i otwartości na modela. Fotografie portretowe, np. słynne wizerunki Heleny Modrzejewskiej, pokazują nie tylko wysoki poziom umiejętności technicznych fotografa, ale również umiejętność tworzenia subtelnych studiów psychologicznych.