PAMIĄTKI PO BOLESŁAWIE SZYMANOWSKIM

3,220.00

ur. 26.10. 1891 Rzechta, pow. Turek, zm, 2.07.1964 Warszawa. Kapitan wojska polskiego. Od 1. X. 1914 służył w legionach, potem w wojsku polskim1. Pułku Piechoty 1 Brygady Legionów, oficer intendentury Wojska Polskiego w 1 dywizji Legionów, uczestnik walk o Wilno i wojny bolszewickiej. We wrześniu 1939 r. opuscił polske by przez Rumunię przedostać się do Francji, gdzie wstąpił do formowanego tam polskiego wojska. Po klęsce Francji przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie został oficerem kontraktowym PSZ. Po zakończeniu działań wojennych zajmował się Polakami w obozie przejściowym dla przesiedleńców w Göttingen. Do Polski wrócił w 1948 r. Działacz harcerski i organizacji młodzieżowych. Odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości.
Bolesław Szymanowski

FOTOGRAFIE
Album, wewnątrz 60 zdjęć rodzinnych, XIX i XX w.
Szymanowski z dwoma oficerami pod rzeźbą satyra i nimfy w warszawskich Łazienkach, dwie odbitki; 11,3 x 8,5 i 11,5 x 7,5 cm
17 pocztówek z Józefem Piłsudskim i jego rodziną
27 fotografii, w większości portretowych
Trzy fotografie na firmowych tekturkach
Fotografia z mszy szkolnej
Fotografia kobiety,15 x 21 cm, dedykacja piórem: To Bolek with best wishes your Gwendoline, oprawa drewniana, 29,5 x 22 cm, z podpórką

KALENDARZYKI KIESZONKOWE Z ODRĘCZNYMI WPISAMI
na rok 1938, zachowane tylko strony adresowe
na rok 1939 (wpisy we wrześniu o ewakuacji)
Kalendarzyk Polaka w Wielkiej Brytanii, na rok 1943
Walker’s diary, na rok 1945
na rok 1963
Szkicownik wyd. Miller’s Glasgow, ok. 1940, 22 x 28 cm, na 1 stronie zapis fragmentu życiorysu

Dokumenty Zjednoczenia Pracy Wsi Miast, maszynopisy i rękopisy
Okólnik Koła Przyjaciół Harcerstwa, 21.12.1936, rękopis
Protokół posiedzenia Komisji Zjazdu Koła Przyjaciół Harcerstwa 20.05.1939, rękopis

Deklaracja zjazdu uczestników Ruchu Niepodległościowego Związku Młodzieży Polskiej, 1936
Spis członków ZMP poległych i zmarłych na służbie w latach 1914-1921

Spis uczestników kursu żołnierskiego i podoficerskiego w oddziale Wolnej Szkoły Wojskowej w Kijowie, luty-czerwiec 1915, rękopis
Spis osób z Wolnej Szkoły Wojskowej w Kijowie, rękopis

Listy prywatne, po polsku, angielsku, francusku
Wiersze

Karta pocztowa z Opoczna, 19.05.05, do S. Figurskiej, Warszawa, od siostry męża Bronisławy
Pocztówka z PWK, z tekstem z 1936 r.

Legitymacja wolnego słuchacza Szkoły Sztuk Pięknych. Warszawa, 1924
Legitymacja Związku Zawodowego Pracowników Handlowych i Biurowych, 1949

Ankieta personalna, 1955 r.

Zaświadczenie metryczne ślubu Bogumiła Szymanowskiego i Bronisławy Święcickiej w 1891 r.
Świadectwo urodzenia i chrztu, Alicja Bożenna Szymanowska, ur. 11.12.1924
Świadectwo urodzenia i chrztu, Jadwiga Teresa Szymanowska, ur. 29.07.1929
Odpis aktu ślubu Bolesława Szymanowski i Franciszki Bańbura, 6 06.1928
Zaświadczenie z Wojskowego Biura Historycznego pełnienia służby w POW, 7.12.1934
Odpis skrócony aktu zgonu 2.07.1964
List do rady narodowej gm. Piekary, 29.05.1951, prośba o odpis aktu urodzenia
Dokumenty pracownicze
Cztery wizytówki: Szymanowski, J.Z. Morsztynkiewicz, A.W.R.Ross, J. Moyes

Pamiątka I Komunii świętej, 23.04.1903

Życzenia świąteczno-noworoczne od państwa Norman, 1947, trzy
Kartki z życzeniami od Gwendoline, 5 sztuk

WYDAWNICTWA
Biuletyn Okręgu Stołecznego Związku Legionistów, rok 1938: nr 7-8(13-14), rok 1939: nr 2-3(20-21), 5(23), 6(24), 7-8(25-26)
Żołnierz Legionów (i POW), rok 1937: nr 1 (dwa egz.), 2, 3; rok 1938: nr 1 (dwa egz.), 3 (dwa egz.), 4 (bez okładki)
Peowiak, rok 1930: nr 1, 3; rok. 1931: nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9; rok 1932: nr 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10; rok 1933: nr 1, 2-3, 4-6, 7-8
Komunikat ogólny, Koło 1. Pułku Piechoty Legionów, nr 2, 3, 5
Sprawozdanie z Pierwszego ogólnopolskiego zjazdu peowiaków w Wilnie, 1937
Marszałek Józef Piłsudski, twórca niepodległości, bojownik demokracji polskiej, nakładem Towarzystwa Kultury i Oświaty, Warszawa
VI Baon Pierwszej Brygady w bitwie pod Krzywopłotami, Warszawa, 1936
Związek Strzelecki, Powiat grodzki, Warszawa-Śródmieście, Warszawa 1936
Biuletyn Stowarzyszenia Uczestników Walki o Szkołę Polską, nr 14, 15
Deklaracja programowa Zjednoczenia Pracy Wsi i Miast
Komunikat, Zjednoczenie Pracy Wsi i Miast, nr 3, 1929 r.
Zjednoczenie Pracy Wsi i Miast, Okólnik, rok. 1930, nr 1, 8