SZABLA PRUSKA ARTYLERII POLOWEJ, tzw. blücherówka, wz.1848 n/A (wz. 1896), Prusy, po 1895

3,220.00

Stal, drewno, skóra; dł. całk. w pochwie 96,5 cm, bez pochwy 94,5 cm

Głownia stalowa, obustronnie wklęsło szlifowana w pojedyncze, szerokie zbrocze, zakończone krótkim, obosiecznym piórem z zaznaczoną ością i centrycznym sztychem. Na grzbiecie wybite: 16 | W. Oprawa rękojeści stalowa, będąca nieznacznie zmodyfikowaną oprawą szabli artylerii wz. 1848. Jelec krzyżowo-kabłąkowy z dwoma szerokimi, owalnie zakończonymi wąsami. Kabłąk z charakterystycznym wybrzuszeniem, bez wycięcia na temblak. Głowica owalna z długim warkoczem i dwoma uszami przy nim. Na głowicy płaska nakrętka mocująca trzon rękojeści na trzpieniu głowni. Trzon rękojeści drewniany, masywny, nacinany w 12 karbów. Pochwa stalowa.