920.00 zł
PODSTAWKA NA 12 NOŻYKÓW DO OWOCÓW, Polska, Warszawa, NBW, pocz. XX w.
Cyna srebrzona; 20 x 10,5 x 8 cm
Sygnowany: dwugłowy orzeł; VERIT | NBW | 02301
Dobranych 6 nożyków, Bremen Silverwarenfabrik, trzonki srebrzone, ostrza ze stali nierdzewnej; puncowane: BSF | 90
Firma o nazwie Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych p. f. Norblin, B-cia Buch i T. Werner w Warszawie to jedna z największych polskich fabryk wyrobów platerowych. Powstała z połączenia zakładów B-cia Buch (zał. w Petersburgu w 1809), Teodora Wernera (prowadzącego od 1864 warsztat wuja, Karola Filipa Malcza, zał. w 1828) i Wincentego Konstantego Norblina. Na przeł. XIX/XX w. firma świetnie prosperowała, sprzedawała swe wyroby w Królestwie Polskim, Rosji, Persji, Turcji i Grecji. Prowadziła sklepy fabryczne Warszawie, Łodzi i 14 dużych miastach w Rosji. Miała też przedstawicielstwo handlowe w Teheranie. Jej właściciele stale unowocześniali produkcję i wprowadzali nowe materiały. Około 1908 wprowadzono specjalny stop cynowy verit i założono oddzielną fabrykę wyrobów artystycznych z tego stopu. Wśród wyrobów przeważały utrzymane w stylach historycznych. W początkach XX w. zaczęto wytwarzać przedmioty w stylu Art Nouveau. Firma zdobywała wielokrotnie medale i dyplomy, a w 1896 otrzymała najwyższą nagrodę w carskiej Rosji – Herb Państwa (wprowadzony do znaków firmowych na wyrobach). W 1944 fabryka została niemal całkowicie zniszczona, zaś w roku następnym upaństwowiona wznowiła działalność pod nazwą Walcownia Metali Warszawa.