ZEGAR, Austria, Wiedeń, około 1815-25

7,820.00

Drewno czernione, brąz złocony, stal, emalia, szkło; 25 x 41 x 18,7 cm
Stan zachowania: spękania emalii cyferblatu; pęknięcie tylnej lewej nóżki.

Postawa zegara (wsparta na czterech nóżkach) w kształcie litery X, dekorowana aplikacją o charakterze neogreckim. Na niej wznosi się na czterech lwich łapach, osadzonych w liściach akantu, obudowa mechanizmu w formie stojącego prostopadłościanu, zwieńczona wazą na prostokątnym cokole. Cyferblat z cyframi arabskimi – odrębnymi dla godzin i minut (minuty oznaczone co kwadrans) oraz podziałką minutową. Wskazówki stalowe złocone w kształcie grotów i z ceownicami. Pierścień pokrywy chroniącej cyferblat – giloszowany. Soczewka wahadła w kształcie dwóch amorków spoczywających na obłoku.