Bronisława WILIMOWSKA

1,150.00

PEJZAŻ ZIMOWY (Z WAŁU POMORSKIEGO II), 1980
Olej, płótno; 65 x 100
sygnowany l.d. BWilim; sygnowany i opisany na odwrocie

Bronisława WILIMOWSKA
1909 Petersburg – 2006 Warszawa
Malarka. Członek ZPAP. Urodziła się w Petersburgu (jej matka była gruzińską malarką używającą pseudonimu Stano Gae). Po kilku latach spędzonych w dzieciństwie w Warszawie wyjechała do Paryża, gdzie studiowała w Ecole de Beaux-Arts. W latach dwudziestych wystawiała prace (studia portretowe) pod pseudonimami Bronna Stach i S. Bronna. Od 1930 roku mieszkała w Warszawie – brała udział zarówno w wystawach warszawskich jak i paryskich. Uczestniczka Powstania Warszawskiego (zgrupowanie Kryska). Po wojnie pracowała w Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz w Zarządzie Głównym ZPAP (była wiceprezesem w latach 1968-69). W jej twórczości pojawiają się tematy związane z wojną oraz powojenną odbudową kraju, a także pejzaże z odbytych przez nią licznych podróży zagranicznych. Uczestniczyła aktywnie w polskim życiu artystycznym zwłaszcza lat 50. i 60. ubiegłego wieku, o czym świadczy udział w ponad 170 wystawach. Została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami państwowymi.