MLECZNIK, CUKIERNICA I DZBANEK, Austria, Wiedeń, Michael Schulz, 1770-80

2,530.00

Porcelana, farby naszkliwne

Mlecznik, wys. 16,5 cm
Sygnowany: kobaltem podszkliwnie: tarcza; wycisk w masie: 22; naszkliwnie: 25
Stan zachowania: pęknięte uszko u nasady, brak uchwytu i włosowate pęknięcie na pokrywce, odprysk na stopie.

Cukiernica, dł. 10,5 cm
Sygnowana: kobaltem podszkliwnie: tarcza; naszkliwnie: 36
Stan zachowania: odłupany kawałek wewnątrz pokrywki, odprysk na ściance korpusu, brak kawałka gałązki na pokrywce.

Dzbanek do kawy lub czekolady; wys. 25,5 cm
Sygnowany: kobaltem podszkliwnie: tarcza; wycisk w masie: strzałka; naszkliwnie: 36

Dzbanki o gruszkowanych brzuścach. Dzbanek do kawy z wysoką pokrywką. Cukiernica romboidalna. Talerzyki o obrysie przypominającym wpisane w okrąg wystające ramiona krzyża. Porcelana dekorowana indyjskim fioletem (indisch purpur) w bukiety drezdeńskie – z przodu bogatsze i bardziej rozbudowane, od tyłu – skromniejsze oraz drobne kwiatki. Uchwyty pokrywek uformowane są w postaci gałązki z kwiatem róży (cukiernica) lub owocem gruszy (dzbanek). Numer 36 to znak malarza porcelany Michaela Schulza.