Kazimierz SICHULSKI

18,700.00

PORTRET STANISŁAWA CZAJKOWSKIEGO?
Olej, płótno; 75,5 x 57 cm
Sygnowany p. g.: Sichulski

Obiekt dostępny w Galerii na Freta
Warszawa, Freta 25
Kazimierz Sichulski studiował w latach 1900-08 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. W międzyczasie uzupełniał edukację w wiedeńskiej Kunsgewerbeschule u Antona von Kennera. W roku 1904 odbył podróż po Europie odwiedzając Monachium, Drezno, Rzym, Florencję i Paryż, gdzie zatrzymał się na dłużej, i uczęszczał do Académie Colarossi. Wspólnie z Fryderykiem Pautschem i Władysławem Jarockim spędził zimę 1904/05 na Huculszczyźnie; do miejsca tego później jeszcze wielokrotnie wracał. Od roku 1907 mieszkał we Lwowie. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (od 1905) i do wiedeńskiego Hagenbundu (od 1907). W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. Po wojnie został profesorem w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego we Lwowie (1920-1930) a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1930-1939). Malował sceny rodzajowe, często związane z życiem Hucułów, pejzaże, portrety oraz obrazy o tematyce historycznej i religijnej. Zajmował się ponadto wieloma dziedzinami sztuki użytkowej. Projektował witraże, mozaiki, kilimy, wnętrza. Uprawiał malarstwo ścienne, grafikę, także książkową, rysował karykatury. Swoje prace wystawiał regularnie, od 1903, roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał również udział w wystawach sztuki polskiej organizowanych zagranicą – w Paryżu, Budapeszcie, Pittsburgu, Helsinkach, Sztokholmie, Lipsku, Padwie, Moskwie, Rzymie i Berlinie.
Duże podobieństwo do zachowanych wizerunków malarza Stanisława Czajkowskiego pozwala przypuszczać, że to jego portret namalował Kazimierz Sichulski. Malarze byli niemal równolatkami i znali się zapewne ze studiów w krakowskiej Akademii.
Por. fotografie artysty [w: ] Stanisław Czajkowski 1878-1954, Katalog wystawy Mis, CBWA Zachęta, Warszawa 1981, s. 14. 13 [strony nie numerowane].