Zdzisław PRZEBINDOWSKI

4,600.00

ZAMEK W WIŚNICZU NOWYM
Olej, tektura; 50 x 68 cm
Sygnowany l. d.: Z. Przebindowski

Zdzisław PRZEBINDOWSKI 1902 – 1986 W latach 1920-25 kształcił się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, a następnie w latach 1925-29 kontynuował studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Fryderyka Pautscha, Władysława Jarockiego i Jana Wojnarskiego. Tuż przed wojną został nauczycielem rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w latach 50-tych był zastępcą profesora oraz docentem. Twórczość Przebindowskiego obejmuje głównie malarstwo olejne i grafikę. Malował sceny rodzajowe, widoki podkrakowskich wsi, portrety, martwe natury, pejzaże miejskie, kwiaty i akty. Jego malarstwo cechuje świeżość ujęcia, szeroka faktura, intensywny i żywy koloryt oraz znaczny stopień komunikatywności (T. Dobrowolski). Wystawiał m.in. na Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie i wystawie malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeów Okręgowych w Białej Podlaskiej, Częstochowie i Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.