SZABLA FRANCUSKA LEKKIEJ KAWALERII oparta na wz. 1822, zmodyfikowanym w 1884, Francja, Manufacture Francaise, Armese Cycles De Sn. Etienne, I poł. XX w.

2,185.00

Stal, mosiądz, drewno, skóra; dł. całk. w pochwie 1048 mm, bez pochwy 1016 mm, waga 1317 g.

Głownia stalowa wklęsło szlifowana w szeroką bruzdę biegnącą od nasady do obosiecznego, decentrycznego sztychu oraz krótszą, wąską bruzdeczkę biegnącą wzdłuż grzbietu. Na nasadzie wybita nazwa wytwórni: MANUFACTURE FRANCAIS .. / ARMESET CYCLES / DE Sn ETIENNE. Oprawa rękojeści przepisowa wg. wz. 1822, mosiężna, zamknięta. Jelec tarczowo kabłąkowy z dwoma bocznymi obłękami. Pochwa z blachy stalowej, niklowana , z jedną ryfką zaopatrzoną w ruchome kółko nośne. Szyjka zamknięta kryzą kołnierza. U dołu zakończona płaską ostrogą.