Johann Friedrich GRUBER (GRUEBER)

29,900.00

    VERAIKON, 1654 r.
    Olej, płótno; 63,5 x 55 cm
    U dołu cytaty po łacinie z Księgi Izajasza (53.2): Non est species ei, neque decor, et vidimus tanquam leprosum; Pieśni nad pieśniami (5.2) Aperi mihi, soror mea, amica mea, columba mea, immaculata mea, quia caput meum plenum est rore, et cincinni mei guttis noctium. Modlitwa po niemiecku: Herr Jesu Christe Gottes Sohn. Dein Spott und Rohn, Dein Dorene Kroon, Lass Sein Mein Ehre Fremdt und Wohn
    Sygnowany pod tekstem l.d.: Johan Friderick Grueber ; p.d.: (…) Ag. 1654

Mistrzowskie dzieło iluzjonizmu określanego francuskim terminem trompe l’oeil. Szczególnie w okresie baroku popularne były martwe natury mające na celu sprawiać złudzenie trójwymiarowych przedmiotów. Tak jak w oferowanym obrazie, gdzie autor stworzył na płótnie iluzję kartki z miedziorytem przypiętej do deski.
Temat obrazu jest bardzo wczesną manifestacją ikonografii potrydenckiej. W przeciwieństwie do protestanckich Kościół rzymskokatolicki aprobował przedstawienia Boga nie tylko w scenach historycznych.