Frederick SERGER

6,021.14

KAKTUSY, przed 1944

Olej, płótno; 73 x 60 cm

Na odwrocie napis autorski: Property of my wife Helen F. Serger 1944; naklejka wywozowa Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 11.01.1949

Frederick SERGER

1888 Ivancice – 1865 Nowy Jork

Właściwie Frederik Bedrich Sinaiberger. Malarz amerykański wywodzący się z czeskich Żydów. Studiował w Brnie, Wiedniu i Monachium. Podczas I wojny służył w armii austriackiej na Bałkanach. Po demobilizacji wyjechał do Paryża, gdzie wszedł w środowisko Ecole de Paris. W 1927 r. poślubił polską Żydówkę Helenę Spitzer, z którą przeniósł się do Skoczowa. Wystawiał regularnie w Polsce i Francji (m.in. w renomowanej Galerii Bernheim-Jeune). Po wybuchu wojny przedostał się do Anglii, by przez Amerykę Południową dotrzeć w 1941 r. do Nowego Jorku. Miał wiele wystaw indywidualnych w renomowanych galeriach USA. W 1962 r. ukazała się biografia artysty autorstwa George’a Stilesa.