Obrazy Joanny Sarapata

Polska artystka urodziła się 16 lutego 1962 r. w Warszawie. W 1983 wyjechała do Paryża, gdzie ukończyła studia w paryskim L’ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts. Brała udział w wielu wystawach w prestiżowych galeriach sztuki. Od ponad 20 lat jej prace wystawiane są na całym świecie w europejskich i amerykańskich galeriach sztuki, między innymi przez galerie w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii czy Japonii. W swoich prywatnych zbiorach prace Joanny Sarapata posiadają takie gwiazdy, jak Madonna czy Elton John. Oprócz malarstwa w jej dorobku znajdują się także realizacje z zakresu grafiki, sztuki plakatu i scenografii.

Głównym tematem jej malarstwa jest akt kobiecy

Od lat domeną twórczości Joanny Sarapaty pozostaje akt kobiecy. Artystce udało się uchwycić zagadkę i tajemnice kobiecej natury. Najczęściej przedstawia kobiety silne i niezależne, a zarazem niezwykle wrażliwe. Twórczość artystki stanowi subiektywny przewodnik po kobiecej naturze, przedstawia jej złożoność i nieobliczalność. W pracach malarki widzimy wszystko co składa się na esencję kobiecości, marzenia, ale także wahania, smutki i niepokoje. Artystka podkreśla, że maluje emocjami. Sarapata nie ukrywa fascynacji kobiecym ciałem, jednak nagość na obrazach nie jest ani wstydliwa ani nieprzyzwoita. Portretowane na obrazach kobiety często nie mają oczu, z których instynktownie próbujemy odczytać emocje. U Joanny Sarapaty to właśnie ciało, jego ułożenie, poza i gest wyrażają kobiece nastroje, ukryte pragnienia i rozterki.

Prace artystki powstają zazwyczaj na kartonie. Maluje temperą, gwaszem, akwarelą, tuszem, pędzlem lub piórkiem, co sprawia, że jej obrazy są lekkie i ulotne.

Po latach spędzonych zagranicą, w 2011 roku wraz z przyjaciółką Sarapata otworzyła przy ulicy Pięknej w Warszawie Galerię Sarapata, gdzie można odwiedzić stałą ekspozycję jej prac oraz samą artystę. Inne możecie Państwo nabyć na naszych aukcjach.

Kolekcjonerów i pasjonatów zachęcamy również do zapoznania się z obrazami Tamary Łempickej.