Henryk JANIGA
PROJEKTY KOSTIUMóW DO SZTUKI "BARTŁOMIEJOWY JARMARK" BENA JOHNSONA
Teatr Powszechny, warszawa, 1958
52 prace, tusz, akwarela, ołówek, papier; 23 x 16 cm
Sygnowane, w większości: Bartłomiejowy jarmark, Henryk Janiga
W obwolutach z autorskimi opisami
Oraz cztery projekty kostiumów do "Księżniczki Turandot" Carla Gozziego dla Teatru Dramatycznego, Warszawa, 1959
Description Henryk JANIGA 1926 - 1959 Studiował początkowo nauki humanistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, następnie scenografię w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Łodzi u Zenobiusza Strzeleckiego (1948-1951), w ASP w Krakowie u Andrzeja Stopki (1951-1953) i w ASP w Warszawie u Władysława Daszewskiego (1953-1954, dyplom 1956). W 1957 otrzymał wyróżnienie na wystawie absolwentów scenografii ASP w Warszawie. Karierę zawodową zaczął w 1955, projektując kostiumy dla Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Od 1956 mieszkał i pracował w Warszawie. Stale współpracował z Teatrem Powszechnym, dla którego projektował scenografie i kostiumy, a także opracowywał graficznie programy teatralne. Ostatnią jego pracą była scenografia do "Księżniczki Turandot" Carla Gozziego dla Teatru Dramatycznego. Jego prace były prezentowane na wystawie scenografii z cyklu "Polskie dzieło plastyczne w XV-leciu PRL", Warszawa 1962. Artysta zamieszczał również rysunki w prasie.

Base price 4025,00 zł