Helena KRAJEWSKA
TOPOLE WCZESNĄ WIOSNĄ, 1977
Olej, płótno, 20 x 27
Opisany na p-p
Pochodzenie: ze spuścizny po artystce
Description Obiekt dostępny w Galerii na Freta, Warszawa, Freta 25 Helena KRAJEWSKA
1910 Biecz - 1998 Warszawa
Helena Malarewicz-Krajewska studiowała w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku w Krakowie (1928-1929) i w ASP w Warszawie (1929-1934) w pracowniach Mieczysława Kotarbińskiego, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Władysława Skoczylasa i in. Po studiach należała do lewicującej grupy artystycznej Czapka Frygijska", w której działał również jej mąż, Juliusz Krajewski. Po II wojnie światowej obydwoje aktywnie działali na rzecz organizacji życia artystycznego i związkowego. Byli zwolennikami powszechnego wdrożenia doktryny realizmu socjalistycznego, przyjmując ją również w swojej twórczości. Helena Krajewska była m. in. członkiem grupy ""Malarzy realistów"" (od 1952), redaktorem naczelnym ""Przeglądu Artystycznego"" (1950-1954 i 1962-1973). Zajmowała się malarstwem, grafiką warsztatową (litografia) i użytkową (plakat, ilustracja książkowa) oraz publicystyką, literaturą piękną i tłumaczeniami."
Miejsce: Galeria na Freta

Base price 690,00 zł