STÓŁ, Europa Środkowa, ok. 1835 - 1845
Konstrukcja - mahoń, brzoza, jawor, dąb; fornir -mahoń; 76,5 x 137 x 88,5 cm
    Stół mahoniowy, z uchylnym blatem zbliżonym do owalu, wspartym na trzonie rozwidlonym w czwórnóg. Nogi esowate, z krawędziami podkreślonymi półwałkiem, zdobione na górnych obrzeżach żłobkowaniem. Trzon toczony, w dolnej partii cylindryczny, zakończony sterczynką-bączkiem, u góry w kształcie tralki do połowy pokrytej laskowaniem, powyżej fasetowanej, zakończony prostokątną kostką wspierającą blat i połączoną z nim drewnianymi zawiasami. Blat o falistym wykroju i profilowanym obrzeżu, zafornirowany symetrycznie ośmioma płatami mahoniu piramidy tworzącymi lustrzaną kompozycję; w pozycji poziomej stabilizowany drewnianą, przesuwną blokadą. Stan zachowania: dobry; blat z drobnymi spękaniami forniru i zaplamieniami politury, wzmocniony od spodu 2 cienkimi deseczkami; wyrównywana górna powierzchnia kostki. Stół z okresu przejściowego pomiędzy biedermeierem a stylem zwanym w Środkowej Europie Ludwikiem Filipem. Był on w okresie międzywojennym w domu lubelskiego aptekarza.

Base price 3220,00 zł