KUBEK ZE ŚWIĄTYNIĄ SŁAWY, Gruzja, Tyflis (Tbilisi), 1807

21,600.00

Srebro, wewnątrz złocony, niello; waga 195 g, wys. 9,2, śr. 7 cm

Puncowanie:

– A.K. w prostokącie, cecha ober-berg-probierza Tyfliskiej Mennicy Aleksieja Michajłowicza Karpińskiego (od 1805 – po 1830)

– w trójliściu litery ТМД – cecha Mennicy Tyfliskiej w latach 1804 -1832

– w czwórliściu z jednym liściem podwójnie zakończonym – litery gruzińskie – znak wykonawcy

– okrągła niedobita cecha z literami gruzińskimi datą – pierwsze dwie litery mogą oznaczać 18

Na kubku przedstawiono scenę w pejzażu z rzymską świątynią-rotundą z posągiem, zwieńczoną postacią Sławy (Chwały) dmącej w trąbę. Na ścieżce do świątyni stoi dwóch rozmawiających mężczyzn (Rzymianin w todze i Frygijczyk), a u podnóża góry ze świątynią – trzech rzymskich żołnierzy.

W pejzażu umieszczono także banderolę z napisem rosyjskim wersalikami Храм истинной славы (Świątynia prawdziwej Sławy). Nazwa ta pojawia się w twórczości oświeceniowych pisarzy rosyjskich np. Aleksandra F. Biestużewa.

Kubek dekorowany jest także monogramem BM pod koroną w otwartym wieńcu z połączonych gałęzi palmowej i laurowej, pod którymi znajduje się data 1807.

Prawdopodobnie upamiętnia oficera biorącego udział w licznych wojnach toczonych w danym roku przez Rosję (wojna z Turcją, zawieszona chwilowo wojna z Persją na Kaukazie oraz wojna z Napoleonem).