Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Samowary zabytkowe rosyjskie stare

Popularność herbaty w Europie jest nierozerwalnie związana z postawionym na stoliczku dużym rosyjskim samowarem, w którym węgiel podgrzewa wodę i esencję, a gospodarz napełnia filiżanki zaproszonym gościom. Nasze aukcje, które odbywają się w Warszawie, są doskonałą okazją do zakupienia tego wyjątkowego urządzenia i delektowania się tradycyjnie sporządzonym gorącym naparem.

Parę słów o historii samowarów rosyjskich

Urządzenie wywodzi się z kultury Bliskiego Wschodu, a szczególnie typowe jest dla Rosji czy dawnej Persji, choć ślady po podobnych konstrukcjach można znaleźć także na terenach współczesnej Grecji czy Włoch. Tradycyjny, używany od lat samowar rosyjski składa się z kociołka, przez który przechodzi pionowo rura na opał – najczęściej jest to węgiel drzewny. Oprócz tego klasyczna konstrukcja musi być wyposażona w boczne uchwyty, kranik do spuszczania wody i tak zwany czajnik na esencję. Narodziny tego akcesorium nastąpiły w XVIII wieku, podczas gdy w Polsce pojawiło się najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku. Z ust wielu specjalistów można usłyszeć, że w XIX wieku sprzęt ten wręcz zadziwiał swoją technologiczną przełomowością.

Fantazyjne kształty samowarów na węgiel

Najbardziej znana fabryka, w której produkowano te wyjątkowe urządzenia, mieści się w rosyjskim mieście Tuła, gdzie znajduje się również ich największe na świecie muzeum. Stare samowary na węgiel stały się popularne w całej wschodniej Europie przełomu XIX i XX wieku wieku na co niewątpliwy wpływ miała fascynacja literaturą i sztuką imperium Romanowów.

Oprócz klasycznego przeznaczenia przedmioty te cechuje niezwykła finezja wykonania i bogatymi zdobieniami. Początkowo wykonywane były ze srebra, które zastąpiły z czasem mosiądz, miedź i brąz. Wielkość starego samowaru, ornamentyka i cena świadczyły o zamożności domu. Znawcy tematu są w stanie na pierwszy rzut oka odróżnić urządzenie wykonane w tulskiej fabryce od tego z Petersburga, Moskwy lub innych krajów.

Samowar – idealne wyposażenie każdego wnętrza

Wyjątkowy kształt oraz możliwość praktycznego wykorzystania podczas uroczystości rodzinnych czy przyjęcia na świeżym powietrzu sprawia, że stary samowar na węgiel zyska drugie życie. Będzie piękną i niebanalną ozdobą kominka lub narożnej półki w salonie. Urok tego przedmiotu dostrzegło również wielu właścicieli kawiarni i restauracji, w których często można spotkać to rosyjskie urządzenie będące dekoracją baru. Ale sama możliwość rozpalenia węgla i zaparzenia w tradycyjny sposób herbaty jest wyjątkową przyjemnością, jaką doceni każdy właściciel tego urządzenia.

Samowar to oryginalna inwestycja

Nie trzeba nikogo przekonywać, że inwestycja w działa sztuki to doskonała alternatywa dla tradycyjnych depozytów bankowych czy ryzykownych działań na giełdzie. Oryginalny, rosyjski samowar na węgiel jest atrakcyjnym sposobem na lokatę kapitału, a w dodatku efektownie ozdobi wnętrze mieszkania. Ceny produktów w naszym domu aukcyjnym są bardzo zróżnicowane, na co wpływ ma przede wszystkim data produkcji, wielkość oraz ornamentyka. Kupujący znajdzie u nas tylko tradycyjne urządzenia na węgiel oraz ma gwarancję ich oryginalnego pochodzenia i zapewnia w przyszłości szybką sprzedaż.

Zabytkowe samowary rosyjskie

Największą popularnością cieszą się obecnie elektryczne samowary, które są zdecydowanie prostsze w obsłudze, ale też pozbawione majestatyczności, tak specyficznej dla obsługi tradycyjnego modelu rosyjskiego. Współczesny sprzęt elektryczny świetnie spisuje się w hotelach czy restauracjach, jednak dla miłośników historii przedstawia niewielką lub wręcz żadną wartość. Inaczej jest w przypadku oferowanych zabytkowych odmian, które idealnie wpisują się w preferencje kolekcjonerów.

Kategoria

Cena

Wyświetlanie 1–15 z 20 wyników

Ilość produktów na stronie: