Polecane produkty
To z Chin pochodzi najlepsza porcelana – jednak stare polskie i niemieckie wyroby w niczym jej nie ustępują. Współcześnie mają dużą wartość kolekcjonerską, która przekłada się na ceny poszczególnych przedmiotów. Ich zakup można traktować w kategorii inwestycji, przy czym wielu zbieraczy poszukuje rzadkich okazów przede wszystkim ze względu na ich piękno i unikatowy charakter. Szczególnym przykładem oprócz naczyń o charakterze użytkowym są artystyczne formy, jak figurki, świeczniki czy drobne bibeloty, które również mają grono zwolenników.
Najdłużej działającą fabryką w naszym kraju jest Ćmielów. Jej początki sięgają 1790 r. Stara polska porcelana kolekcjonerska sygnowana tą marką osiąga naprawdę duże ceny, konkurując nawet z produktami niemieckimi czy rosyjskimi. Wazy, talerze czy figurki i bibeloty z Ćmielowa z XIX i początku XX wieku niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Szczególnie wysoką wartość mają oryginalne rzeźby z drugiej połowy XX wieku, które cechują się wyjątkowo piękną formą i doskonałym doborem barw.
To właśnie stąd pochodzą najsłynniejsze europejskie produkty, które do dziś uważane są za wzór. Już w 1723 r. w Miśni obok Drezna została znaczona specjalną sygnaturą porcelana niemiecka, która dla wytrawnych kolekcjonerów jest znakiem rozpoznawczym starego i cennego przedmiotu. Z użytkowego punktu widzenia niczym nie ustępują jej naczynia wypalane w polskich manufakturach i przede wszystkim nie wykonuje tak wyjątkowych artystycznie figurek, bibelotów i miniaturek.
Niedługo później bo już w 1832 r. powstała w Dulowie pod Moskwą manufaktura, która pod 20 latach stała się największym producentem w Imperium Rosyjskim. Stare wyroby sygnowane marką Kuzniecow na naszych aukcjach osiągają ceny przewyższające polskie i niemieckie produkty. Trudno znaleźć typowe elementy ozdobne marki Kuzniecow – tutaj nawet stare kolekcjonerskie figurki porcelanowe mają charakter stricte użytkowy i służą jako jako kufel lub kubek.
Stara porcelana rosyjska oraz pochodząca z manufaktur niemieckich i polskich jest doskonałą formą inwestycji, dlatego żaden z egzemplarzy kolekcjonerskich nie jest traktowany użytkowo. Ich cena jest niebagatelna, dlatego są raczej ozdobą postawioną obok figurek w witrynach lub gablotach i dla swoich właścicieli będą majątkiem gotowym do spieniężenia.
Wyświetlanie 1–15 z 840 wyników
298. HERBATNICA, Japonia, Nippon Tokusei, ok. 1935
360.00 zł294. WAZKA Z CHRYZANTEMAMI, Chiny, XIX / XX w.
360.00 zł293. WAZA CYLINDRYCZNA, Japonia, XX w.
600.00 zł292. TALERZ ZE SCENĄ DWORSKĄ, Japonia, ok. 1930
480.00 zł291. WAZA Z WOJOWNIKAMI, Chiny, XX w.
360.00 złPOKRYWA W STYLU IMARI, Japonia, XIX w.
360.00 złŻARDINIERA Z PEJZAŻEM NADWODNYM, Francja, 1880 – 1900
480.00 złPARA ANTYCZNA PRZY KOSZU OWOCÓW, Czechy, Duchcov, Royal Dux, po 1912
2,160.00 złTALERZ Z MEWĄ, Dania, Kopenhaga, Bing & Grøndahl, 1948 -58
360.00 zł326. WAZA MALOWANA W RÓŻE, Austria, Wiedeń, 1815
4,000.00 zł327. PÓŁMISEK I DWA TALERZE Z RÓŻOWYMI DALIAMI, Rosja, Petersburg, Cesarska Wytwórnia porcelany, lata panowania Mikołaja I, ok. 1840
5,250.00 zł5 RUBLI, Rosja, Mikołaj II, 1900, ФЗ
3,600.00 złCZTERY FILIŻANKI I SZEŚĆ SPODKÓW, Ćmielów, dekoracja Warszawa, Kwiatogal, ok. 1965
480.00 złBUTLA, Śląsk, Bolesławiec, ok. 1930
360.00 złMLECZNIK, Śląsk, Bolesławiec, ok. 1920
240.00 zł