IKONA, ARCHANIOŁ MICHAŁ, ŚW. AKILINA I PIOTR METROPOLITA, Rosja, Petersburg, XVIII/XIX w.
Tempera, deska, okład srebrny; próba 84, 13,3 x 11,2 cm

Puncowanie: 84, skrzyżowane kotwice i berło; ПР – monogram złotnika; АЯ – cecha probierza Aleksandra Ilicza Jaszikowa, z lat 1795-1826
Stan zachowania: starta malatura w górnej krawędzi

Na ikonie barwne szaty z oddanymi układami fałd w połączeniu ze skrzydłami anielskimi z delikatnie oddaną fakturą piór tworzą przedstawienie niezwykle precyzyjne. Święta męczennica Akilina i metropolita Piotr umieszczeni zostali po obu stronach Archanioła Michała prosząc go o wstawiennictwo. Na okładzie, na gładkim tle złotnik oddał powierzchnię ziemi.
Michał Archanioł - w religii chrześcijańskiej jeden z archaniołów. W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami (Jud 9; Ap 12,7). U pisarzy kościelnych uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego.
Metropolita moskiewski Piotr pochodził z Wołynia. Drogę życia zakonnego wybrał mając zaledwie dwanaście lat. Będąc mnichem szczególnie lubił czytać Biblię i pisać ikony. W wieku dojrzałym Piotr założył własny monaster i został jego ihumenem. Wieści o jego świętym życiu zaczęły docierać do wszystkich zakątków kraju oraz samego księcia. W 1308 r. Piotr został metropolitą kijowskim i całej Rusi. W 1325 r. przeniósł swą katedrę do Moskwy, co podniosło rangę tego mało znanego jeszcze wówczas miasta i pomogło doprowadzić do zjednoczenia ziem ruskich pod berłem Moskwy. Za radą metropolity książę Iwan Daniłowicz wzniósł na moskiewskim Kremlu sobór Zaśnięcia Matki Bożej. Metropolita Piotr, znany jeszcze za życia z daru jasnowidzenia, zasłynął po śmierci licznymi cudownymi uleczeniami. Święty przedstawiany jest jako stary człowiek z siwą, zaokrągloną brodą. Ubrany jest w liturgiczne szaty biskupie oraz biały kłobuk. Prawą dłoń ma uniesioną w błogosławieństwie, a w lewej trzyma Ewangelię.
Święta przedstawiona po przeciwnej stronie to męczennica z pierwszych wieków chrześcijaństwa, Akilina (284 - 305).

Base price 4720,00 zł

77