Ikony - prawosławne, pisane, antyczne, rosyjskie i inne

Wywodzące się z kręgu tradycji bizantyjskiej wizerunki świętych oraz scen z ich życia od zawsze wzbudzały zainteresowanie w naszej kulturze. W ofercie znajdują się różnego rodzaju starodawney ikony – prawosławne, antyczne, pisane, podróżne i nie tylko rosyjskie.

Historia ikon prawosławnych

Historycy nie są zgodni co do tego, co było ich pierwowzorem. Najprawdopodobniej były to portrety grobowe z Fajum lub wczesnochrześcijańskie malarstwo katakumbowe. Starodawne chrześcijańskie malunki antyczne kojarzą się z wizerunkami zmarłych ze względu na prostotę wykonania. W miarę rozwoju zaczęły oprócz symboliki zawierać treść, co wpłynęło na używanie w odniesieniu do nich określenia pisane. Należy pamiętać o olbrzymiej wadze, jaką przywiązują do nich wyznawcy Kościoła Wschodniego, a szczególnym kultem cieszą się rosyjskie prawosławne ikony Matki Boskiej.

Rodzaje ikon rosyjskich

Ze względu na dynamiczny rozwój wschodniej odmiany chrześcijaństwa pojawiło się ich wiele rodzajów. Jednym z najciekawszych przykładów są bardzo popularne rosyjskie antyczne ikony podróżne. Charakteryzują je niewielkie rozmiary, dzięki którym wyznawcy prawosławia mogli zabierać je ze sobą w drogę. Zamknięcie chroniło również obraz przed zniszczeniem oraz ułatwiało ukrycie go wśród innych przewożonych przedmiotów.

Cenne ikony antyczne

Dostępne w atrakcyjnych cenach ikony znane jako pisane to obrazy sakralne powstające w kręgu kultury bizantyńskiej. Najbardziej poszukiwanymi i cennymi obrazami sakralnymi są oczywiście te najstarsze rosyjskie, określane jako antyczne. Wyobrażają one postacie świętych, sceny z ich życia, a także sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne, charakterystyczne dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich. Ikonostasy były szczególnie popularne w świątyniach prawosławnych i grekokatolickich.

Stare ikony – Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Dom Aukcyjny Ostoya jest znany z dobrych cen, atrakcyjnej i unikalnej oferty dzieł sztuki i antyków. Miłośnikom sztuki sakralnej oraz kolekcjonerom poszukującym starych przedstawień oferujemy prace rosyjskie z XIX i XX wieku, w tym licznie reprezentowane ikony podróżne pisane, które charakteryzują się niewielkim rozmiarem, co przekłada się na wysoką precyzję i misterne wykonanie.

Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą i proponowanym cenami. Wszystkie aukcjonowane przedstawienia poddajemy profesjonalnej ekspertyzie potwierdzającej ich autentyczność. Oferujemy prawosławne ikony pisane na terenie Grecji i Rosji, a także w innych lokalizacjach kręgu kultury bizantyńskiej. Zapraszamy do zapoznania się z nimi za pośrednictwem naszej strony internetowej lub osobiście w Salonie Aukcyjnym Zajączka w Warszawie.

Ikony – szeroki wybór wyjątkowych dzieł

Dostępne w naszej ofercie kompozycje różni m.in. cena, o której decyduje wiele czynników, takich jak sama wielkość dzieła, wnioski wysnute z przeprowadzonej ekspertyzy, specyfika materiału bądź okładu czy liczba naniesionych zdobień. W ofercie dostępne są antyczne dzieła srebrzone i złocone złotem, a także mosiężne i emaliowane. Pochodzą one z różnych okresów i tworzone były na desce lipowej, miedzi, mosiądzu czy brązie.

Cena danej rosyjskiej ikony prawosławnej  i pisanej określana jest również na postawie jej stanu. Niektóre egzemplarze mają widoczne perforacje czy otarcia bądź odłamania, co stanowi o ich historycznym charakterze i sprawia, że jawią się dla kolekcjonerów jako jeszcze cenniejsze. Przedstawiają najczęściej świętych, Jezusa, Marię i inne postaci biblijne lub związane z kościołem. Prócz pojedynczych modeli oraz mniejszych egzemplarzy podróżnych i antycznych dostępne są też dyptyki i tryptyki czy wersje w kształcie krucyfiksu przestawiające ukrzyżowanie.

Kategoria

Cena

Wyświetlanie 1–15 z 365 wyników

Ilość produktów na stronie: