Antoni MICHALAK

(Kozłowo Szlacheckie 1899 – Kazimierz Dolny 1975)

PORTRET MARII KLENIEWSKIEJ, 1940

Olej, płótno; 67 x 56 cm
Sygnowany p.d.: Antoni Michalak | 1940
Na odwrocie nalepka wystawowa CBWA, Warszawa, Plac Małachowskiego 4

Wystawiany, reprodukowany:
Wystawa malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego, Związek Polskich Artystów Plastyków, Lublin, 1948
Panie z dworów i pałaców; Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, 2006
Mistyczny Świat Antoniego Michalaka, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, 2005, katalog, poz. 65

Maria Kleniewska (1862 -1947) zasłużona działaczka społeczna. Zakładała ochronki dla wiejskich dzieci, warsztaty szkoleniowe i seminaria edukacyjne dla wiejskich dziewcząt, organizowała dla nich edukację. Założyła i była pierwsza przewodniczącą Zrzeszenia Ziemianek. Założyła też inne organizacje kobiece: “Zgoda” i “Gościna”. Współtworzyła akcję “Swój do swego” i Polska Macierz Szkolną. Ufundowała kościół parafialny w Zagłobie.

Okres okupacji był dla Michalaka szczególnie trudny. W 1939 r. artysta został zmuszony do opuszczenia Warszawy i porzucenia rozpoczętych już prac nad witrażami do katedry św. Jana. Schronienie znalazł na Lubelszczyźnie, w Dratowie i Kazimierzu nad Wisłą. Zajmował się głównie twórczością portretową. Nie wszystkim obrazom realizowanych w tym okresie udało się przetrwać wojnę. Część spłonęła w Powstaniu Warszawskim, część zaginęła po tym jak naziści w listopadzie 1942 zajęli dom artysty, część przepadła we Lwowie. Oferowany portret jest formalnie powiązany z pracami Michalaka z lat trzydziestych. Pokazuje zamiłowanie artysty do finezyjnego rysunku, walorowego modelunku form i gładkiej faktury. O jakości obrazu świadczy jednak nie tylko techniczna strona wykonania, ale także psychologiczna szczerość przedstawienia. Intymny portret jest doskonałym przykładem nieprzeciętnej zdolności artysty do wyczucia