Czesław WASILEWSKI (Ignacy ZYGMUNTOWICZ)

NA DRODZE

Olej, płótno; 50,5 x 73,4 cm
Sygnowany brunatnym olejem p. d.: Cz. Wasilewski

Mimo, że prace Czesława Wasilewskiego bardzo często pojawiają się na rynku sztuki i darzone są nieustannym zainteresowaniem, postać ich autora nie jest zbyt dobrze znana. Czesław Wasilewski był samoukiem, chociaż prawdopodobnie kształcił się w pracowni Wojciecha Kossaka. Wiadomo, że brał udział w wystawach m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Gdyni, Katowicach, Częstochowie. Uważa się, że jest on tożsamy z Ignacym Zygmuntowiczem. Artysta malował głównie konie w zaprzęgach na tle zimowego krajobrazu. Do częstych motywów jego obrazów należą: sanny, wilki napadające na sanie, powroty z polowania, pędzący pocztylioni, furmani itp. Twórczość Wasilewskiego jest zdecydowanie inspirowana malarstwem polskich monachijczyków (J. Brandta, J. Chełmońskiego, A. Wierusza – Kowalskiego) oraz Kossaków.