Czesław WASILEWSKI (Ignacy ZYGMUNTOWICZ)

POCZTYLION

Olej, płótno; 59 x 79,8 cm
Sygnowany czarnym olejem l.d.: Cz. Wasilewski
Na krośnie kilka pieczątek firmowych: “JULIAN BUROF |
WARSZAWA |Nowy Świat 47”

Mimo, że prace Czesława Wasilewskiego bardzo często pojawiają się na rynku sztuki i darzone są nieustannym zainteresowaniem, postać ich autora nie jest zbyt dobrze znana. Czesław Wasilewski był samoukiem, chociaż prawdopodobnie kształcił się w pracowni Wojciecha Kossaka. Wiadomo, że brał udział w wystawach m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Gdyni, Katowicach, Częstochowie. Uważa się, że jest on tożsamy z Ignacym Zygmuntowiczem. Artysta malował głównie konie w zaprzęgach na tle zimowego krajobrazu. Do częstych motywów jego obrazów należą: sanny, wilki napadające na sanie, powroty z polowania, pędzący pocztylioni, furmani itp. Twórczość Wasilewskiego jest zdecydowanie inspirowana malarstwem polskich monachijczyków (J. Brandta, J. Chełmońskiego, A. Wierusza-Kowalskiego) oraz Kossaków.